نکته های آموزشی

سطح حساسیت به رطوبت قطعات الکترونیک

MSL چیست؟!

نکاتی که نباید فراموش بشه ، به خصوص در تولید انبوه !
چیزی به نام Moisture sensitivity level یا همون MSL
در اصل MSL سطح حساسیت به رطوبت مربوط به بسته بندی و اقدامات احتیاطی در مورد برخی از نیمه هادی ها است. MSL یک استاندارد الکترونیکی برای مدت زمانی است که یک وسیله حساس به رطوبت می تواند در معرض شرایط محیطی باشد (30 درجه سانتیگراد با رطوبت 85٪ در سطح 1 ؛ 30 درجه سانتیگراد با رطوبت 60٪ RH در تمام سطوح دیگر).
به طور فزاینده ، نیمه هادی ها در اندازه های کوچکتر تولید می شوند. هنگام گسترش و نفوذ رطوبت به قطعات SMT و قطعاتی با پکیج BGA می‌توانند آسیب ببینند.
گسترش رطوبت به دام افتاده هنگام مونتاژ می تواند منجر به لایه لایه شدن پلاستیک از چیپ سیلیکونی یا از پین قطعات ، پکیج پلاستیکی از وایر باندینگ ، آسیب به باندینگ و ترک های چیپ سیلیکونی داخلی شود. بیشتر این آسیب در سطح قطعات قابل مشاهده نیست. در موارد شدید ، ترک ها به سطح قطعات گسترش می یابد. در شدیدترین موارد ، روی قطعات زائده های برآمده‌ای مشاهده خواهد شد . این به اثر “پاپ کورن” معروف است.
بر اساس قوانین IPC قطعات حساس به رطوبت در یک کیسه آنتی استاتیک که سد رطوبت است و به همراه یک بسته رطوبت گیر و یک کارت نشانگر رطوبت بسته بندی می شوند.
این سطوح از حساسیت به 8 قسمت تقسیم میشوند :

MSL 6 – Mandatory Bake before use
MSL 5A – 24 hours
MSL 5 – 48 hours
MSL 4 – 72 hours
MSL 3 – 168 hours
MSL 2A – 4 weeks
MSL 2 – 1 year
MSL 1 – Unlimited

برای جلوگیری از این امر باید قطعه را قبل مونتاژ توسط گرما دهی با شرایط خاص و در دمای مناسب قطعه را آمده مونتاژ کرد به اصطلاح قطعه را پخت (Baking) .

منبع :

https://en.wikipedia.org/wiki/Moisture_sensitivity_level

http://www.surfacemountprocess.com/moisture-sensitivity-level.html

https://www.eurekadrytech.com/application/smt-ems-ipc-jedec-j-std-033-ultra-low-humidity-dry-cabinet

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *