مدارات صوتی, همه مطالب

آمپلی فایر استریو 100 وات کلاس AB

توضیحات :

آمپلی فایر استریو 2x100W RMS
ولتاژ ورودی : 2x28VAC
توان ورودی 350 وات
کلاس : AB
توپولوژی : پوشپول شبه مکمل
امپدانس : ۲ الی ۴ اهم
فرق اساسی این آمپلی فایر با سایر آمپ های رایج وجود آیسی اپ امپ برای قسمت ورودی تفاضلی و فیدبک هست ، همانطور که میدانید بیشترین نویز در آمپلی فایر ها مربوط به قسمت ورودی می شود ، حالا اگر ما بتوانیم کل قسمت ورودی رو مجتمع کنیم آنگاه نویز تاثیر کمتری ایجاد خواهد کرد ، آینه جریان ، زوج تفاضلی ، خط فیدبک و بایاس در داخل اپ امپ تعبیه شدند . به این آرایش از مدار آمپلی فایر ها که ترکیبی از مدارهای مجتمع با قطعات گسسته است آمپلی فایر های هایبریدی هم اطلاق می شود . اگر درست در خاطرم مانده باشد اولین بار جنرال الکتریک از این روش استفاده کرد .


سعی کردم با قطعات رایج و در دسترس طراحی را انجام دهم ، برای اپ امپ سوکت قرار داده شد تا با تغییر آن نتایج مختلف شنیداری حاصل گردد ، از LT1220 تا UA741 را می توان بر روی آن سوار کرد تا تغییرات به راحتی حاصل شود.
تست های اولیه بر روی آن انجام شده ، راجع به کیفیت نمی شود نظر قطعی داد ، اما همین بس که می توان گفت از بسیاری آمپلی فایر ها عملکرد بهتری داشت ، اما نباید انتظار شنیدن صدای یک آمپلی فایر چند صد میلیونی را داشت.
ترانزیستور های خروجی به خاطر استفاده از روش شبه مکمل همگی NPN هستند ، و می توان با تغییر جزئی بایاس از مدل های رایج دیگر مانند C5200 و D1047 و …. هم استفاده کرد .
ترانزیستور های درایور TIP41-42 اوریجینال هستند که می توان از A940 و C2073 هم برای دستیابی به کیفیت بهتر بهره برد ، در کل می توان آن را یک مدار منعطفی طلقی کرد . پی سی بی با قابلیت ROOM نرم افزار آلتیوم طراحی گشت تا دو کانال همانند یکدیگر روت شوند تا در نهایت صدایی برابر داشته باشند .

یک دیدگاه در “2”

  1. علی گفت:

    با سلام موجود دارین ؟

    1. سلام ، در صورت نیاز با شماره های در قسمت ” تماس با ما ” ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *